Profilaktyka ciąż wśród nastolatek – projekt w toku

Anna Jurek otrzymała podziękowania od młodzieży i wychowawczyni z Gimnazjum Mikron za przeprowadzone zajęcia.

Kontynuujemy realizację projektu „Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV”.

W roku 2017 prowadziliśmy zajęcia w następujących placówkach: Gimnazjum nr 33 – 3 gr., Gimnazjum Lykeion – 2 gr., Navicula Centrum terapii i Autyzmu w Łodzi – 1 gr., Gimnazjum Mikron – 1 gr., Gimnazjum przy Fundacji Słoneczna Kraina – 1 gr., Gimnazjum nr 41 – 1 gr., Gimnazjum nr 13 – 4 gr.

W każdej z powyższych placówek odbyły się spotkania z nauczycielami, wychowawcami, pedagogami informujące o specyfice działania i planowanych w jego ramach zadaniach.

 

Przeprowadziliśmy szkolenie z nauczycielami i wychowawcami w Gimnazjum nr 33. Szkolenie dotyczyły następujących tematów: dojrzewanie, seksualność nastolatków, pierwsze kontakty seksualne i związane z tym aspekty prawne, antykoncepcja.

Spotkaliśmy się z rodzicami i opiekunami prawnymi w następujących placówkach:

  • 33 gimnazjum – 4 grupy rodziców,
  • Gimnazjum Lykeion – 4 grupy rodziców,
  • Navicula Centrum terapii i Autyzmu w Łodzi – 1 grupa rodziców,
  • Gimnazjum nr 41 – 4 grupy rodziców.

Spotkania dotyczyły tematów związanych z: realizowanym zadaniem, podejmowanymi na warsztatach zagadnieniami, wartościami, które stoją za programem, sposobem prowadzenia zajęć, terminami i godzinami spotkań. Rodzice podkreślali wyraźnie, że ważne jest dla nich, aby program przekazywał wiedzę naukową, medyczną, a nie odnosił się do kwestii związanych z wiarą i religią. Rodzice podejmowali tematy dotyczącego tego, jak rozmawiać z młodzieżą o ich emocjach  i uczuciach, jak efektywnie się komunikować, jak pozostawać częścią życia swoich dorastających dzieci, aby w kryzysowych sytuacjach mieli poczucie, że zawsze mogą na nich liczyć.

Odbyło się jedno spotkanie w gabinetach ginekologicznym dla grupy dziewcząt z Gimnazjum Mikron. Podczas spotkań w gabinecie ginekologicznym dr Adam Tomaszewski z Poradni K przy ul. 10 lutego 5, opowiadał o tym, jak wygląda badanie lekarskie, jak należy się do niego przygotować, dlaczego warto regularnie się badać. Opowiadał o samym badaniu, pokazywał przyrządy ginekologiczne, tłumaczył ich funkcję. Odpowiadał na pytania dotyczące: budowy narządów płciowych, antykoncepcji, chorób przenoszonych drogą płciową, dbania o higienę.

Te spotkania są bardzo ważne, ponieważ pozwalają dziewczętom zobaczyć na żywo gabinet lekarski, dowiedzieć się, jak wygląda wizyta i na czym polega badanie, zadać każde pytanie i odstać profesjonalną odpowiedź. Wyobrażenia, często które mają dziewczyny w związku z wizytą, nie korelują z rzeczywistością. Realna wizyta u dobrego lekarza nie jest ani straszna, ani nieprzyjemna fizycznie, a korzyści z regularnych wizyt u ginekologa są nie do przecenienia.

Nie udało nam się znaleźć polecanego urologa. Nie zrażamy się i szukamy nadal.

Zadanie było promowane w Radiu Łódź, w Telewizji Toya, Radiu Eska, Łódzkiej Gazecie Społecznej Miasto Ł, Medium Publicznym, Nasze Miasto.pl.

Projekt został objęty honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Projekt realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Fabryka Równości i Fundacją Kreatywnych Rozwiązań EduKABE.

Projekt współfinansowany przez Miasto Łódź w ramach zadania publicznego „Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV”.